BA/BS Mutabakat Nedir? AKINSOFT e-Mutabakat

E mutabakat sayesinde firmaların iş yükleri hafiflemekte, kırtasiye sarf malzemelerinden ve zamandan tasarruf etmektedirler. E mutabakat zorunlu olmasa da BA/BS formlarını tutmak zorundasınız. Bu formların nasıl kullanıldığını, faydalarını, nasıl yapıldığını sizler için derledik.

BA/BS Mutabakat Nedir?
BA (beyanname alış), BS (beyanname satış) beyanname çeşididir. Her ay düzenlenen bildirim alış ve satış formudur. Bu formlarda; 1 ay içinde 5.000 (KDV hariç) TL ve üzeri alınan faturalar ile 5.000 TL (KDV hariç) ve üzeri faturalar düzenleniyor.

Bildirim formlarını, aylık dönemler halinde düzenliyorsunuz. Takip eden ayın birinci gününden son günü saat 23.59'a kadar sistem üzerinden  onaylayarak gönderebiliyorsunuz. BA/BS bildirim formlarını düzenlemek zorundasınız. Belirlenen süre içinde vermemeniz, eksik veya yanıltıcı bildirimde bulunmanız halinde cezai işleme tabi oluyorsunuz.

Bildirim fonları vergiyle alakalı değildir. Formları teslim ettiğinizde vergi veya ödeme oluşmuyor. Formlarda; faturayı kesen firmanın unvanı, vergi numarası, ülkesi, ilgili dönemde kaç adet fatura kestiği ve kesilen faturaların KDV hariç tutarları yer alıyor.

BA/BS E-Mutabakat Sistemi Kullanın
BA/BS mutabakatı için e mutabakatı kullanabilirsiniz. Sistem üzerinden onaylanan veya reddedilen mutabakat bildirimlerinizi raporlayıp, Excel formatında çıktısını alabilirsiniz. Rakiplerinizin önüne geçmek, posta, kargo, telefon, faks vb. eskimiş yöntemlerle zaman kaybetmemek için AKINSOFT e mutabakat sistemine geçiş yapabilirsiniz.

AKINSOFT e-Mutabakat Nedir?

  • BA/BS mutabakatlarını internet üzerinden yapan,
  • Mutabakat işlemlerinin daha hızlı, etkin ve ucuz yapılmasını sağlayan,
  • Basit ve kolay şekilde takip etmeyi sağlayan,
  • Yenilikçi bir internet çözümü sunan sistemdir.

AKINSOFT e mutabakat sistemi kullanarak, mutabakatlarınızı elektronik ortamda gönderiyorsunuz. Mutabakatlarınızı e-posta veya SMS yoluyla iletebiliyorsunuz. Geri dönüşleri elektronik ortamda takip edebiliyorsunuz. Böylece hem zamanınız size kalıyor hem de iş yükünüz azalıyor.

E Mutabakat Sisteminin Faydaları

  • Sarf malzemeleri, telefon, kargo, arşiv gibi maliyetlerden kurtuluyorsunuz.
  • Personel hatalarını en aza indirgiyor. Mükerrer kayıt kontrolü ile hatalı bildirim yapmamış oluyorsunuz.
  • Görev değişikliğinden kaynaklanan kurumsal hafıza kayıplarınız olmuyor.
  • Geri dönüş sağlamayan müşterilere otomatik hatırlatma mesajı gönderebiliyorsunuz.
  • Tek bir noktadan e-posta trafiğini takip edebiliyorsunuz.
  • Sistem güncelleme, donanım yatırımı, bakım gibi maliyetlerden uzak oluyorsunuz.

 Hemen Hesabınızı oluşturarak hesabınıza yüklenen 50 hediye kontörü kullanabilir, mutabakat işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.