E Mutabakat Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

 İşletmelerin e-dönüşüme geçmeleriyle birlikte, birçok muhasebe işlemi, ticaret süreci elektronik ortamda gerçekleşiyor. İşlemlerin elektronik ortamda yapılması, zaman, iş gücü ve maliyet tasarrufu sağlıyor. E-mutabakat da elektronik ortamda yapılan işlemlerden biridir. E-mutabakatı kullanarak BA, BS, cari hesap mutabakatı gibi işlemleri hızlı ve düşük maliyetle yapabiliyorsunuz.

E-Mutabakat Nedir?
E-Mutabakat; şirketle müşteri arasında tanımlanmış alacak, borç hesaplarının elektronik ortamda karşılaştıran sistemdir. Kısaca, mükelleflerin form BA (beyanname alış), form BS (beyanname satış) verilerini vergi dairesine göndermeden önce karşı tarafla mutabakat yapmalarını sağlayan uygulamadır.

Mükellefler BA/BS mutabakatlarını kanunen yapmak zorundadırlar. Ancak e-mutabakata geçmek zorunlu değildir. Buna rağmen zamandan ve iş yükünden kurtulmak istiyorsanız e-mutabakata geçiş yapabilirsiniz.

E-Mutabakat Neden Kullanılmalıdır?

 • Zamandan ve maliyet kaybını önleyip, iş yükünü hafifletirsiniz.
 • Bilgiler elektronik ortamda takip edileceğinden, personel hatasını minimuma indirmiş olursunuz.
 • Her iki taraf da süreci tek bir platformdan takip edecekleri için iletişim daha sağlıklı olacaktır.
 • Bütün işlemler elektronik ortamda yapıldığından kırtasiye masrafları azalacaktır.
 • Tek adımda binlerce mutabakat işlemini gerçekleştiriyorsunuz.


E Mutabakatı Nasıl Çalıştıracaksınız?

Dosyalar, faturalar ve beyannameler arasında kaybolmak istemiyorsanız öncelikle www.e-mutabik.com adresine giriş yapıyorsunuz. Buradan ücretsiz üyelik oluşturabilirsiniz. İsterseniz iletişime geçip, uzman yardımı alabilir, sizin için en doğru sistemi belirleyebilirsiniz.

AKINSOFT e-mutabakat sistemi excel ile bilgi alabildiğiniz bütün sistemlerle çalışıyor. Mutabakat bilgilerini elle girebileceğiniz gibi excel dosyası üzerinden de kayıtları yükleyebilirsiniz. Mutabakat yapacağınız firmaların iletişim bilgilerini bir defa girmeniz yeterlidir. Mutabakatlarınızın durumunu takip edebilir, yanıtlanmayan mutabakatlarınıza tekrar gönderim yapabilirsiniz.

Sistem sadece her iki tarafın mutabık olup olmadığını kontrol etmekle kalmıyor. Cari ekstresindeki farkları da görebilmenizi sağlıyor.

 e-Mutabakat sisteminin size sunduğu avantajlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz;

 • BA, BS, cari ekstre, bakiye mutabakatlarını aynı anda ve hızlıca yapabiliyorsunuz.
 • Telefon, posta, faks trafiğiyle uğraşmıyorsunuz. Bütün süreci web üzerinden takip ediyorsunuz.
 • Bütün raporlara tek noktadan ve hızlı şekilde ulaşıyorsunuz.
 • İş gücünden, zamandan, kırtasiye giderlerinden tasarruf sağlıyorsunuz.
 • Cevap vermeyen firmalara, otomatik hatırlatma mail gönderiyorsunuz.
 • Takip edilebilir, ölçülebilir bir alt yapı sunuyor.

 Hemen Hesabınızı oluşturarak hesabınıza yüklenen 50 hediye kontörü kullanabilir, mutabakat işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.